A rovat ajánlóit 14-18 éves diákok írják, akik jórészt a felnőtt könyvtár kínálatából válogatnak. Munkájukért közösségi szolgálati pontokat kapnak.
Percy Jackson és az olimposziak
/A könyvajánlót írta: Mitró Flóra (9.o.)/
A hős, akivé bárki szívesen válna.

Kedves idetévedő barangoló! Kötelességemnek érzem, hogy figyelmeztesselek a valós veszélyre: lehet, hogy közénk tartozol. Ha az ajánló közben felmerül benned a gondolatnak csak az árnyéka is, hogy „Hé! Ez akár rólam is szólhat.”, tégy meg nekem egy szívességet: hagyd abba az olvasást!
Esküdj a Sztüxre, hogy abbahagyod és inkább mással töltöd értékes időd, melyet még véletlenül sem egy titán irányít.
De, ha véletlenül nem érzel vagy gondolsz hasonlókat.... Csak rajta!
Percy Jackson, a fiatal, manhattani kölyök élete akkor vált igazán furcsává, amikor világossá vált számára: ő egy, a számtalan félvér közül. Egy görög isten és egy halandó gyermeke, aki nagy erő birtokában áll – nem mellesleg pedig az alvilági szörnyek álomvacsorájának főfogása. Pechére azonban ő még a félvérek között sem átlagos, ugyanis apja, Poszeidon, a tengerek istene. Percy végzetét már évtizedekkel a születése előtt megjósolták: ő dönt majd az Olimposz sorsa fölött.
Ja! Mellesleg a folyamatosan kitörni készülő világpusztító háborút próbálja megakadályozni.
És Te, kedves Olvasó, biztos lehetsz abban, hogy egyenesen magába szippant a mitológia. A sorozat szépen lassan tárja fel neked a több ezer éves történeteke és napjainkban is élő szereplőit. Percy szórakoztató hozzászólásai, gondolkodása és cselekményei folyamatosan nevetésre kényszerítenek.
Ő az a hős, akivé mindenki szívesen válna. Egyszer talán mindünknek sikerül.
John Green: Teknősök végtelen sora
/A könyvajánlót írta: Mitró Flóra (9.o.)/
Ha olvastál már tömör, pszichológiáról szóló könyvet, ami egy adott
személyiségi problémáról tart ismeretterjesztőt, mindezt úgy, hogy
közben elhiteti, hogy egy történet része…
Hát az nem a Teknősök végtelen sora.

Kedves olvasó!
Mint ahogy az John Greentől megszokható, meglepően változatos és szokatlan szituációban mutatja meg a romantikát. Ezt persze nem úgy értem, hogy a Szerelem Mindent Elsöprő Erejéről papol – megjegyzem, egyébként arról is – , hanem az elvek akár önmaguknak is ellentmondó harcáról.
Szó ami szó, a könyv szinte már a legelején kimondatja az olvasóval: ,,Na jó, mi van?”
A történetben Azat ismerhetjük meg, aki a múltban megélt lelki traumája óta valahogy sosem találta a helyét a világban. Ennek ellenére a közösség részét képezi két barátjával együtt, akik egy hirdetést olvasva szinte azonnal nyomozásba kezdenek Russel Picket, egy eltűnt milliomos után. Ahogy elkezdik a kutakodást, felhasználva Aza régebbi kapcsolatát (a milliomos fiát és egykori jóbarátját) a dolgok nagy fordulatot vesznek, és végül már nem is a nyomozás a legfontosabb: középpontba a romantika kerül.
Miért ajánlom?
Mert számomra mindig is megfoghatatlanok voltak azok a romantikus könyvek, ahol a családi viszályon kívül nem szerepelt semmilyen jelentősebb baj. Márpedig Aza személyiségi problémája az elejétől a végéig aktívan jelen van úgy, hogy szinte már központi szál. Mindeközben pedig nem titkolja azokat a kérdéseket sem, amit egy szkeptikusabb tinédzser is feltesz magában, valahányszor megtetszik neki egy fiú.
Ha te is így érzel, szívesen újítanál, vagy csak bekukkantanál a műfaj mindeddig árnyaltabb formájába, mindenképpen olvasd el John Greentől a Teknősök végtelen sora-t. Bátran ajánlom.

Janne Teller: Semmi
/A könyvajánlót írta: Mitró Flóra (9.o.)/
Egy könyv, ami az Élet Értelmét keresi, és közben
a cím szívfájdítóan ellentmond mindennek.

Mi az Élet Értelme?
Egy kérdés, amit garantáltan feltesz mindenki magában – legtöbbször felelet nélkül hagyva azt. De mégis, nem örülnénk, ha megtalálnák a választ?
Elég nyilvánvalónak tűnhet, hogy Janne Teller végre pontot tesz a végére. Mégis, az egyszerű megfogalmazások mögött az olvasóban újra és újra előjön a zavartság. Többször tettem fel magamban a kérdést, mint akartam, vagy épp illett volna: „De mi van, ha…?”
Egyre veszélyesebb, egyre őrültebb tettekre vetemednek a szereplők, hogy megválaszoljanak egy több ezer éves kérdést. A fontossági sorrend felborul, a gyerekek folyamatosan kijönnek a sodrukból. Azt a legnehezebb elhinni, hogy valójában korunkbeli karakterekről van szó.
Az Élet Értelme egy örök kérdés, amit végül nekünk kell megválaszolnunk az olvasottak alapján. Higgy nekem, Janne Teller Semmi című művét egyszer kell elolvasnod, és örök élmény lesz számodra!
Mert végül is ki ne akarna fényt deríteni az igazságra? Miért ne tudhatnánk, mi az Élet Értelme?

James Dashner: Az útvesztő
/A könyvajánlót írta: Mitró Flóra (9.o.)/
Ezt a könyvet talán nem azért veszed a kezedbe, mert egy
abszurd rejtélyt akarsz megoldani, vagy mert hidegrázó
szituációkra vágysz. Hidd el… sokkal többet kapsz,
mint amit elvárnál.

Kaland-, sci-fi- és thriller rajongók, figyelem! Ha még nem olvastátok az Útvesztőt, sürgősen kezdjetek neki! A legmeghökkentőbb elmélettel találkozhattok: mi történik, ha egy csapat tizenéves fiút egy szörnyekkel teli labirintussal körbevett tisztásra zárunk – mindezt pedig „jó okkal”?
A történet szerint Thomas egy felvonóban tér magához, és az egyetlen emléke a keresztneve. Miután megismerkedik sorstársaival, lassan – nagyon lassan – kezdi megérteni újonnan kialakult helyzetét. Tudja, hogy a titokzatos falon túl csak a hálál vár rá, hogy mindenkinek megvan a saját feladata, és, hogy minden tettének megvan az ára. Testközelről megtapasztalja milyen a kegyetlen szörnyek ellen élni úgy, hogy talán nem is a külső, mintsem a belső zavaró tényezőktől kéne tartania. És míg ezeket a saját kárán megérti, egy idő után kénytelen beismerni: mindez talán miatta van. Vagy ha mégsem, hát jelentős szerepet játszik benne.
A főszereplővel együtt fedezed fel a helyet, ismered – vagy épp szeged – meg a szabályokat. Belecsöppensz egy disztópikus világba, ahol a kegyelem már rég nem opció, és a régi törvények nem számítanak. Az Útvesztőn belül és kívül egyaránt mindent a túlélés akarata mozgat.
Hihetetlen fordulatok, hátborzongató események és leírások, valami sötét, amelynek tudata mindig árnyként fog lebegni a szavak felett. Egy megdöbbentő jövő, ami garantáltan levesz a lábadról. (Aztán ha kedved tartja három film, ami önálló történetként tökéletesen megállja a helyét.)
Mi? Még mindig itt vagy? Miért nem olvasol már?

Időfutár-sorozat
/Ajánlja: E., egy 7. osztályos lány olvasónk/
Ez a könyv vicces és elmondhatatlan élmények vannak benne. Ha valaki kérné, hogy válasszak egy szereplőt, azt mondanám, hogy KÉPTELENSÉG. Egyik szereplő sem pótolható, mindenkinek megvan a maga szerepe ebben a sorozatban. A regény, ha valamit mondani szeretne, szerintem azt, hogy tartsunk össze. Bár Hanna csak féléve volt az osztály tagja, mégis olyan sokan szerették volna és fáradoztak azon, hogy visszajöjjön. Csak ajánlani tudom, s még csak annyit, hogy a "Rosseb tudja".

Hyeonseo Lee: A lány hét névvel
/A könyvajánlót írta: Lajcsik Sarolta (11. o.)/
Kedves Olvasó!
Nemrégiben sikerült másodjára is elolvasnom Hyeonseo Lee A lány hét névvel című könyvét, mely egy életre megváltoztatta a gondolkodásmódomat. Most új élethelyzet állt elő mindenki életében, emiatt mindenre kicsit máshogy tekintünk. Így voltam én is ezzel a történettel.
Két éve, mikor először olvastam ezt a könyvet akkor volt, hogy képtelen voltam letenni a kezemből, annyire magával ragadott a történet, de csak másodszori olvasásra jöttem rá, hogy valójában milyen tanulságot hordoz magában. Hyeonseo Lee egy észak-koreai menekült, aki elmeséli lebilincselő élettörténetét, megosztva hosszadalmas és kínkeserves menekülését szeretett hazájából.
Az Észak-Koreában történő eseményekről általában a hírekből értesülünk, és ez nem tud teljes képet adni arról, hogy valójában mi is történik a világ egyik legelszigeteltebb országában. Észak-Korea és a környező országok életét ismerhetjük meg a történet előre haladásával, megtudhatjuk, milyen messzire nyúlik el az ottani hatóságok keze és hogy vajon igazán szabadnak érezheti e magát egy menekült saját hazáját elhagyva. A könyv betekintést ad egy olyan világba, ahol még mindig tart a diktatúra és ahol a Kim-dinasztia tagjait isteníteni kell, mert máskülönben az élet egy munkatáborban folytatódik, vagy közszemlére téve lelőnek egy repülőtéren hazaárulásért. Igen, nyomasztó, ezt hallva nem ez lesz az első könyv az „Ezt szeretném elolvasni az évben” listán, azonban megéri, mivel rámutat bizonyos dolgokra az életünkben, amiért eddig nem voltunk elég hálásak. Már a tény, hogy itthon Magyarországon szabadon lehet beszélni politikáról, mindenki a szólásszabadság jogán kimondhatja érzéseit, gondolatait és nem megy érte börtönbe. Ezzel szemben Észak-Koreában, hogy az írónőt idézzem „mindenki állarcot visel, amelyet csak végveszély esetén vesz le”. Ezt az álarcot a kommunista rezsim agatta rájuk, mivel sosem lehet tudni, ki árul el, így az ottani emberek csak a saját családjukban bízhatnak. Ám, ami a legmegbotránkoztatóbb, hogy Hyenseo Leenek ezt az álarcot több 10 évébe került levetnie, pedig már akkorra rég nem a szülőhazájában élt. Ezt realizálva számomra teljesen átalakult a szabadság fogalma. Minden cselekedet átértékelődött bennem és elkezdtem jobban értékelni azt a helyet, ahova születtem és ahol szabadságban nevelkedhettem.
Egy könyv akkor jó, ha elindít valamit az ember lelkében és pontosan ez történt velem is. Ezért szívből ajánlom minden kedves olvasónak.

Erin Morgenstern: Éjszakai Cirkusz
/A könyvajánlót írta: Asszonyi Johanna (9.o.)/
Egy újabb csodálatos fantasy regény kerül a kezünkbe. A könyv két gyermek majd fiatal felnőtt életét kíséri végig. Celia és Marco beleegyezésük nélkül belekényszerülnek egy hosszú évekig tartó párbajba, amelynek szabályait alig ismerik, annak ellenére, hogy mindkettejüket erre készítik fel kiskoruk óta. A párbaj helyszíne egy cirkusz. Az Álmok Cirkusza. Egy cirkusz, amely páratlan, csak éjjel tart nyitva, benne minden fekete és fehér és soha nem lehet tudni, hol fog legközelebb felbukkanni. A párbajról csak néhány ember tud és még egy jó ideig a versenyzők sem tudják, ki ellen versenyeznek. A könyv tökéletesen visszaadja a cirkusz légkörét és a Viktória korabeli londoni világ hangulatát. Végigfut benne egy szerelmi szál is, amely nincs a könyv középpontjában, de pont eléggé érezhető. A történet több idősíkon játszódik, ez az elején zavaró lehet, de ahogy haladunk előre, egyre inkább élvezhető. Tizenöt-tizenhat éves kortól szerintem megfelelő.

V. E. Schwab: Egy sötétebb mágia
/A könyvajánlót írta: Asszonyi Johanna (9.o.)/
Ez a kötet egy fantasy trilógia első része. A történet egy új, számunkra még ismeretlen világba nyújt bebocsátást. Ebben a világban négy London van. Ezek közül egy halott, mert a mágia felemésztette, egy virágzik, mert mágia vibrál benne, egy beteg, a mágia hiánya miatt és egy erőtlen, mert kihalt belőle a mágia. Könyvünk a két főszereplő cselekedeteit követi végig. Az egyik Kell Maresh, aki a királyi család tagja. A virágzó Londonból származik, amely neve Vörös London. Vér szerint nem a királyi család tagja, de azok úgy tekintenek rá. Kell antari, amely annyit tesz, hogy a négy különböző London közt tud utazni. A másik főszereplőnk Lina Bard a leleményes tolvaj, és esetenként gyilkos fiatal lány. Ő Szürke Londonból származik. Innen kihalt a mágia. Amikor azonban véletlenül összefut Kellel, aki éppen Szürke Londonban tartózkodik, a világnézete megváltozik. Ketten néznek szembe a világaikat fenyegető gonosszal.